• Jestem patriotą! 2016/2017

• Przez dwa ostatnie tygodnie lutego 2017 r. w naszym przedszkolu realizowaliśmy projekt pt. "Jestem patriotą". Codziennie spotykaliśmy się w sali rytmiki i oglądaliśmy przedstawienia teatralne przygotowane przez naszych kolegów, utrwalaliśmy wiedzę na temat Polski i Jastrowia oraz uzupełnialiśmy mapę o kolejne Polskie miasta.

SCENARIUSZ OBCHODÓW TYGODNIA PATRIOTYCZNEGO W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM IM M. KONOPNICKIEJ W JASTROWIU 13.02.2017-24.02.2017

1. Poniedziałek 13.02.2017

► Spotkanie w Sali rytmiki, projekcja filmu : „ Polak Mały”, zapoznanie z programem obchodów święta, zapoznanie ze sposobem pracy z mapą Polski oraz albumem o Polsce w każdej grupie.

Przedstawienie teatralne pt: „ O tym , jak powstało polskie godło” w wykonaniu grupy "Motyle"

2. Wtorek 14.02.2017

► Spotkanie w Sali rytmiki, Rozmowa na temat pierwszej stolicy Polski- Krakowa, przedstawienie teatralne pt: „ Legenda o Smoku Wawelskim” w wykonaniu grupy "Pszczółki"

3. Środa 15.02.2017

► Spotkanie w Sali rytmiki. Obejrzenie przedstawienia pt: „ Legenda o Warsie i Sawie” w wykonaniu grupy "Piraci"

4. Czwartek 16.02.2017

► Spotkanie w Sali rytmiki , obejrzenie przedstawienia pt: „ O poznańskich koziołkach „ w wykonaniu grupy "Pingwinki"

oraz przedstawienia „O toruńskich piernikach” w wykonaniu grupy "Słoneczka"

5. Piątek 17.02.2017

► Koncert muzyczny o tematyce patriotycznej

6. Poniedziałek 20.02.2017

► Spotkanie w Sali rytmiki obejrzenie inscenizacji wiersza o Jastrowiu w wykonaniu grupy VII, rozmowa o Jastrowiu, zaproszenie na wystawę fotografii.

7. Wtorek 21.02.2017

► Oglądanie wystawy poświęconej Jastrowiu, połączone z krótką prezentacja multimedialną

8. Środa 22.02.2017

► Wycieczki grupowe po Jastrowiu, zwiedzanie poznanych miejsc z fotografii, porównywanie ze stanem dzisiejszym, zwiedzanie znanych budowli od środka.

► Eliminacje grupowe do konkursu wiedzy o Polsce i Jastrowiu

9. Czwartek 23.02.2017

► Konkurs wiedzy o Polsce i Jastrowiu.( widownia to grupy starsze)

► Prezentacje tańców przez grupy: V, VI, VII, VIII

► Podanie wyników konkursu i wręczenie nagród

10. Piątek 24.02.2017

► Spotkanie w Sali rytmiki- podsumowanie akcji, utrwalenie wiadomości, wręczenie nagród w konkursie plastycznym oraz pamiątkowych odznak.

► Prezentacja tańców grup: I, II, III, IV

Dzięki projektowi, każdy przedszkolak dowiedział się wielu ciekawostek o naszym kraju. Poznaliśmy polskie symbole narodowe, wiemy już skąd się wzięły, mamy dużo wiadomości o polskich miastach, znamy polskie legendy i tańce ludowe, oraz bardzo szczegółowo omówiliśmy historię naszego miasta - Jastrowia! Ten tydzień przyniósł nam mnóstwo wrażeń, występy dzieci były przepiękne i przerosły nasze najśmielsze oczekiwania! Oto którka relacja:

Projekcja fimu "Polak Mały" i przedstawienie gr. "Motyle"

"O tym jak powstało polskie godło":

Legenda o Smoku Wawelskim w wykonaniu grupy "Pszczółki":

Przedstawienie legendy o "Warsie i Sawie" w wykonianiu grupy "Piraci":

"Legenda o poznańskich koziołkach" przedstawiona przez grupę "Pingwinki":

"Toruńskie pierniki" i grupa "Słoneczka" w roli głównej:

Patriotyczny koncert muzyczny "Muzolaków", był doskonałym zwieńczeniem pierwszego tygodnia projektu:

Inscenizacja wiersza o Jastrowiu, napisanego przez naszą nauczycielkę

- Panią Angelikę Lindstedt, w wykonianiu grupy "Motyle":

Oglądanie wystawy zdjęć o Jastrowiu i prezentacji mulimedialnej, przygotowanej przez Panią Joannę Dubicką:

Konkurs wiedzy o Polsce i Jastrowiu, rozegrany wśród reprezentantów, wyłonionych wcześniej spośród grup starszych:

Przezentacje tańców ludowych, w których uczestniczyły dzieci ze wszystkich grup:

"Krakowiak" w wykonaniau "Piratów":

"Trojak" w wykonaniu "Pszczółek":

"Kujawiak" wytańczony przez "Motyle":

"Polka" w wykonaniu "Pingwinków":

"Grozik" i tańczące "Jeżyki":

"Taniec góralski" w wykonaniu "Smerfów":

Mazurski taniec ludowy "Szot" grupy "Słoneczka":

Taniec wielkopolski "Maryneczka" grupy "Żabki":

Rozwiązanie konkursu plastycznego pt. "Polskie Symbole Narodowe":

Ogromne podziękowania należą się:

► dzieciom za wspaniałą pracę podczas realizowania projektu,

►wychowawcom za przygotowanie dzieci do występów,

►rodzicom za pomoc w przygotowywaniu strojów dla dzieci,

►dyrekcji przedszkola za ufundowanie nagród dla dzieci,

►i przede wszystkim koordynatorkom projektu: Pani Joannie Ignaczuk i Pani Angelice Lindstedt za pomysł i scenariusz obchodów naszego święta!

DZIĘKUJEMY!